Leden 2010

Australští ovčáci

31. ledna 2010 v 13:36
Aoy,
miluju australsé ovčáky :)
Znám jich hodně,všichni lidé od koní (kde jezdím :)) je mají...
Mezi mé "nej" patří třeba Ket,Drač,Debby nebo Rony :)

(Debby: pes moí tety,který běhá agility s naší trenérkou :))

(Ket: přesně takovýho australáka chci...:)..miluju ji,je zlatáá :))
Prostě australáci :-* :-*
Pp :)
(PS: fotka Ket je z dneška,byla jsem na koních ;) nic moc,foťák,no...)

Dogdancing: nej video jaké jsem našla :)

30. ledna 2010 v 16:33 *videjka se psy*
Aoy,
dávám bombastické video ddg,ae ZKOUKNĚTE to!
Stopro! Je to perfect,bavila se celá naše rodina! :D


Lady...je to vůbec možný?? :)

29. ledna 2010 v 8:26 *deník Ladušky*
Aoy,
tg jsem zase prohlížela fotky a našla jsem Ladyiny.
První den u nás...!

Ani byste nevěřili,jaká je to změna...
Nejen v chování,ae i ve vzhledu!

Když jsem si ji přivezla,byla to ustrašená psí troska,bála se pohnout,natažené ruky,psů,kartáče,bouřky,dupnutí (to jí nezmizelo doteď,ae pracujem :)),hlasitějšího zvuku,lidí,vody,tmavých a úzkých prostorů,šustění,vodítka...zvlášť vodítko dělalo velké problémy! Když jsme jí ho připla,šla přesně vedle mě se staženým ocasem,výrazu hrůzy v očích a nedejbože kdyzh se vodítko JEN naplo!
A dělá (taky doteď) že člověk natáhne ruku,jako zhe by ji chtěl praštit,a ona začne kvílet na celý barák,jaká je chudinka,jak jí ubližují...a vbc jí nevadí,zhe se jí člověk ani nedotkne :)

Teď je to vcelku sebevědomé zvíře,pohnout se se fct nebojí :),natažené ruky taky ne,psi začíná mít ráda (agility nám pomohly :)),kartáč sice nemusí,ae uzh ho aspoň trochu bere (horší fén :)),bouřka zmizela úplně,Lady je kliďas a bouřka jí vbc nevadí (stejně jako rachejte :)),lidi má též celkem ráda,ae hlídá dobře :),voda - toe fct něco :) ve vaně,kde je teplá ještě,no ae rybník :),vodítko uzh též okay,a tmavé prostory odbouráváme tunely :)

(Z útulku...)


8.díl: dogdancing - prvky

28. ledna 2010 v 16:12 *seriály na pokračování*
Aoy,
další díl :)
My odtud umíme pouze pochovat! tg jdem učit :)


MEZI - chůze psa pod psovodem
Výchozí pozice psa je pod psovodem, psovod vysloví povel "mezi" a vykročí směrem dopředu nebo dozadu, psa navádí pamlskem i vodítkem v pravé ruce tak, že chodí oba současně dopředu nebo dozadu. Tento cvik je dobré učit až v té době, kdy již pes umí aspoň trochu couvat. Pes se odmění a pochválí (pravou rukou).

NA MĚ, (PO)DÍVEJ
- pes se střídavě dívá na psovoda a někam jinam
Psovod položí na zem cca 2 kroky před sebe pamlsek do misky nebo hračku, do pravé ruky si dá také pamlsek a psa si postaví vedle své levé nohy. Vysloví povel "na mně", ukáže na svém hrudníku psovi pamlsek, který má ukrytý v ruce. Psa odmění a pochválí. Potom vysloví povel "tam", ukáže psovi pravou rukou (již bez pamlsku) směrem na misku (nebo na hračku), ve které je pamlsek, když se pes na misku podívá, dojdou společně k misce (hračce) a pamlsek (hračku) si pes může vzít a psovod psa pochválí.

HOP
- pes vyskakuje na místě
Při první variantě je výchozí pozice psa před psovodem, psovod drží pamlsek v pravé ruce nad psem tak, aby pes na pamlsek jen tak nedosáhl, jen když vyskočí. Psovod psa neustále povzbuzuje s povelem hop, dokud pes nevyskočí a pamlsek psovi dáme ve chvíli, kdy je pes ve výskoku.
Při druhé variantě je třeba pomocníka, který drží klacek, psovod navede psa směrem na klacek a vysloví pove hop, jakmile pes klacek přeskočí, psovod psa odmění a pochválí.
Noha hop, ruka hop - povely používané při přeskakování nohou nebo rukou.

POCHOVAT - pes vyskakuje psovodovi do náruče
Pes se učí skákat do náruče nejlépe ze skoků, kdy již umí na povel skákat sám na místě. Ve výskoku pak psovod psa již jen chytí do náruče. Velkého psa je dobré učit skákat směrem na rameno, malého psa se lépe učí skákat do náruče přes nohu, aby se měl od čeho odrazit.

TWIST - pes vyskakuje na místě a ve výskoku udělá otočku
Nejdříve pes musí umět skákat na místě do výšky. Až to umí, psovod v rychlosti, kdy je pes ve výskoku, psa navede jakoby do otočky - nejdříve do čtvrtiny, pak do poloviny, až se otočí ve výšce celý.

RING - pes obcouvá psovoda - od levé nohy zpět k levé noze psovoda
Tento cvik vychází z obratů u levé nohy. Výchozí pozice psa je vestoje u levé nohy psovoda. Psovod vysloví povel "k noze, ring" a chytne psa levou rukou za obojek nebo za kratičké vodítko, v pravé ruce má pamlsek. Pes musí mít přitisknutou svou lopatku na lýtku psovoda (důležité!). Psovod vysloví povel "ring" a natočí se směrem doleva tak, aby pamlskem v pravé ruce naváděl hlavu psa doleva (směrem od psovoda). Hlava psa je tak nucená sledovat unikající pamlsek a pes sám posunuje zadek směrem za psovoda. Jakmile se pes za psovoda dostane, musí psa psovod pustit a co nejrychleji se přetočit doprava a psa opět chytit levou rukou za obojek a přitisknout ho k pravé noze, pravou rukou pamlskem navádět opět hlavu psa doleva (směrem od psa) tak, aby pes sledoval pamlsek a aby jeho zadek docouval zpět k levé noze. Psovod psa odmění a pochválí (z pravé ruky). Až již pes pochopí, o co jde, povel "k noze" se vypustí. Časem tak pes může obcouvat nejen psovoda, ale i jen jeho levou nohu.

Pp a měyte se ;)

Komondor - naprosto úzhasné plemeno :)

25. ledna 2010 v 18:59
Aoy,
je to stáhlé z Novy :)
Miluju tohle plemeno! ♥♥♥

Komondor je staré maďarské národní plemeno asijského původu. Je to ovčácký pes, který po staletí pomáhal na maďarských pustách s hlídáním ovcí a hovězího dobytka.

Dá se říci, že komondor je celosvětově dost vzácný. U nás jsou v jeho reprodukci aktivní jen dvě chovatelské stanice. Přestože je komondor tak vzácný, polovina štěňátek od nás žije daleko za našimi hranicemi, a to i v zaoceánských zemích. Zájem o toto plemeno u nás není velký, lidé ho neznají a ne každý má podmínky na jejich chov.

Srst komondora, díky níž působí mezi ostatními rasami psů tak extravagantně, dorůstá po celý jeho život a nejen svým vzhledem, ale i izolačními vlastnostmi připomíná ovčí rouno. Komondora můžeme vidět pouze v bílé barvě, díky ní byl ovčákem spolehlivě rozpoznán od vlků a dalších predátorů a na druhou stranu sám predátor v případě útoku nerozeznal komondora od ovcí ve stádě. Tak mohl pes při obraně využít momentu překvapení.

Komondor
Foto: internet

Pes bojovník

Zuby nepřítele komondorovi díky hustotě a plstnaté struktuře srsti neublížily. Srst ho chrání i proti nepříznivému počasí. V létě se díky izolaci a bílé barvě nepřehřívá a v zimě ho zase chrání proti mrazu. Štěňátka se rodí se zvlněnou srstí a ta až do období dospívání nevyžaduje žádnou péči. Právě v období dospívání se sama začne utvářet do žádoucích provázků, jinde jí napomůžeme sami tak, aby později mohla vypadat, jak chceme.

Komondor je velký, mohutně stavěný pes. Je sebejistý, odvážný, důstojný a nenáročný. Mezi jeho charakterové vlastnosti určitě patří nedůvěra a pořádná ostrost proti vetřelcům. Po staletí byly tyto povahové vlastnosti upevňovány při hlídání stád. Věrný je svěřenému místu a svému pánu. Ačkoli plní jeho příkazy, raději se rozhoduje sám - to opět určovala jeho práce. Přes den je komondor jen zdánlivě v klidu, jeho reakce ale bývají bleskové. V noci bývá aktivnější než ve dne a téměř neslyšně se pohybuje po svém teritoriu. Jeho lovecké pudy jsou potlačené, se svěřenými zvířaty žije v naprosté symbióze, v tom se opět projevuje charakter jeho práce - nesměl totiž nikdy zabít zvíře ze stáda.

Komondor
Foto: internet

Krvelačná bestie?

Pes, u kterého se krvelačnost projevila a povahově nevyhovoval, byl ubit. Selekce povahových vlastností u komondora probíhala velmi nemilosrdně.

V současné době komondor neplní už jen roli pasteveckého psa v Maďarsku, ale i jinde po světě. Například v Kanadě stráží stáda proti vlkům a kojotům, ve Spojených státech ho mají u lam, často se využívá jako pes hlídací. Komondor se čím dál tím častěji stává i rodinným psem.

Komondor - štěně
Foto: internet

Díky své síle a rozvážné povaze nereaguje hystericky, a tak je vhodný i pro rodiny s dětmi. Je však důležité, aby věděl, kam v žebříčku hierarchie patří. Můžeme ho spatřit i na poli výstavním, kde není výjimkou, že stane i na těch nejvyšších stupních. Díky svému vzhledu sklízí velký obdiv a svou povahou i tělesnou konstrukcí navíc vzbuzuje respekt.

Pes pro lidi se zahradou

Pro koho se tedy hodí? Určitě pro toho, kdo mu může nabídnout venkovní prostory, v žádném případě se nehodí do panelového bytu. Je to pes, který miluje svobodu a volnost. Není vhodný ani pro typ lidí, kteří po svém psovi chtějí neustálé dokazování, jakou lásku k nim jejich pejsek chová. Potřebuje správnou socializaci a důslednou výchovu bez trestů, není proto vhodný pro začátečníka. Jeho povahové vlastnosti především ocení ti, kteří mají domácí zvířata. Ten, kdo pochopí tohoto civilizací nezkaženého psa, získá v něm věrného a oddaného přítele.


Komondor

3.náš kamarád ;)

22. ledna 2010 v 15:20
Aoy,
píšu o dalších naších kámoších :)
Množné číslo proto,zhe Ladynka "má" Matýska a já Marušku :D
Matýsek je kříženec jezevčíka a typickou "jezevčickou" tvrdohlavost a útočnost nemá ani náhodou! :)
Umí spoustu povelů,které se s nadšením učí a Maruška jej je s nadšením učí :D
Od nich jsme se naučili třeba povel "pif!" :) Mates ej v něm přeborník a sklátí se upe předpisově :)

Jedou s námi na tábor (a jsou v chatce :)) a všichni se strašně těšíme! :)
klikni pro další 32/244
klikni pro další 161/244
klikni pro další 46/77
klikni pro další 169/286

Marley a já

21. ledna 2010 v 17:36 *dobrý knížky o psech*
Aoy,
mám tu další hodnocení :)

Název: Marley a já (Marley and me)
Autor: John Grogan
Obsah: super vylomeniny "dokonalého labradorka" Marleyho :)
Proč si knížku koupit: nasmějete se! ae nakonci dycky brečím...

Pp a měyte se ;)


Agility: nácvik kladiny

20. ledna 2010 v 19:40 *ze světa psů*
Aoy,
máme tu další díl :)

U kladiny je důležité,aby ji pes přeběhl rychle,ae v začátcích musíme zpomalit,aby pes získal jistotu,zhe nespadne.
Jako kladiny se dají použít hlavně lavičky.Také širší spadlé kmeny stromů nebo různé nižší zídky.

Pozor! Pes má na kladině v agility buď žebřík,nebo pomalu stoupá (lávka se zvedá),tgzhe na zídku nebo něco vyššího menšího psa vysazujeme a zase sundáváme! (aby se nenaučil skákat výš a nepraktikoval to na skočkách,což by mohlo zavinit ztráty času a v budoucnu i poškození kloubů.)

Pp a trénujte :)

Naši psi :)

20. ledna 2010 v 16:32
Aoy,
nwm,kdo se jak vyznáte v tom,kolik máme psů,ae přiblížím vám je :)

1.
Jméno: Lady Bobša von Bár
Říkáme: Leyda
Věk: neznámý
Pořiz.místo: útulek Ostrava Heřmanice
Oblíbené: salám a sýr,agility,koupání a fénování,pelíšek a vyspávání


2.
Jméno: Alba Agra von Bár
Říkáme: Alba
Věk: 9 let
Pořiz.místo: CHS Troubky hladkosrstých foxteriérů
Oblíbené: práce v lese,norování,kartáčování3.
Jméno: Lucky (Štístko)
Říkáme: Lucky
Věk: 3 měsíce
Pořiz.místo: narodil se u nás,ae ještě hledáme majitele
Oblíbené: mazlení,pamlsky,pobyt s lidmiTg: toe ztm vše :)
Snad se Vám líbili! :)
Pp a měyte se ;)

15.díl: Marcus

19. ledna 2010 v 18:53 *seriály na pokračování*
Aoy,
máme tu další díl o maďarském ohaři Marcusovi.

Majitel mu zadal povel domů a pes na něho vyjel. Hlavní problém je,zhe vyjíždí a kouše nejen lidi,které nezná,ale i vlastní majitele.Je jen otázka času,kdy vyjede na půlroční Patricii.
Žertové "poslušný chod u nohy" je opravdu k smíchu! Pes skáče po pamlsku a o nějakém kroku u nohy nemůže být ani řeč. Stejně jako název tohoto "práce".

Majitele bych asi přizabila,agresivního psa pustit do polí bez vodítka a košíku!
A majitel si stojí a volá a pejsek na něho kašle...:(

Majitelé udělali na natáčení "divadýlko",psi měli za pána maminku od majitelky a taky jinde vyrůstali. Problém je,zhe psi nemají vůbec pány.
Radek se toho ujal a Marcus ho začíná respektovat.

Nechápu,jak Žertová může prohlásit o psovi,který předsedne,zhe je "rozpačitej".
Nakonec se na Marcuse vykašlali a dali ho zpátky k původní majitelce. Marcus po roku a půl mění uzh poněkolikáté majitele. Chudáci psi. Agrese pokračuje. Nic se nezměnilo. Celý výcvik přišel vniveč.


Úzhasný pict :D

17. ledna 2010 v 19:11 *picty pejsků*
Aoy,
dávám obrázek věrného psího úsměvu :)


Zákony psího jídelníčku

17. ledna 2010 v 15:16 *ze světa psů*
Aoy,
naprosto s tím souhlasm :D

1)Psí konzervy si pes oblíbí jen tehdy, uvidí-li vás ochutnat.

2)Je prakticky nemožné donutit psa, aby jedl jen to, co mu předložíte vy.
3)Pes nebude ochoten jíst nic, co byste nebyli ochotni jíst vy.

4)Pes si nevezme od cizího člověka pouze takové jídlo, které je otrávené.

5)Požije-li pes otrávené jídlo, činí tak pouze proto, aby vás vytrhl ze stereotypu a dopřál vám trochu toho dobrodružství.
6)Pes považuje za nejúčinnější vytržení ze stereotypu bušení na okna veterináře v půl čtvrté ráno.

7)Zabránit psovi v tom, aby s dychtivým pohledem v očích usedl k vašim nohám během snídaně, oběda, večeře či svačiny je možné jen tehdy, dáte-li mu před tím přičichnout k éteru, omráčíte-li ho baseballovou pálkou nebo odvezete-li jej na odlehlé místo v lese, kde ho pomocí nejsilnějšího řetězu zafixujete u mohutného stromu.

8)Pes má hlad ustavičně, i tehdy, když zrovna spí.

9)Pes se spíše užere k smrti, než aby připustil, že má dost.

10)Pes má neustále dojem, že vy se nechutně přejídáte, zatímco on hladoví.
11)I ten nejmenší pes dokáže sníst během dne takové množství jídla, ze kterého by mohlo žít deset chudých afrických dětí celý měsíc.

12)Pes sliní i tehdy, kdy na potravu pouze intenzivně myslí. Což je prakticky pořád.

13)Pes je vlastně jen žaludek na čtyřech nohách pokrytý srstí.


Nový design :)

16. ledna 2010 v 19:50
Aoy,
uzh mě dlouho štval podzimní design,i kdyzh krásný,do zasněženého okolí a vlastně i blogů,se moc nehodil a tg je tady konečně,sice ne moc povedený,ae je,nový zimní kabátek blogu :)

Barvy: bílo-šedá :) hlavně...
Spokojenost: 70%
Nic moc,ae hlavně je zimní :)
A s tématem agility...

klikni pro další 86/243

Pp a měyte se :)

Trik: chůze mezi nohama

16. ledna 2010 v 19:23 *výcvik(naše postřehy)*
Aoy,
tohle je upe úzha cvik na dogdancing,ae nám jde stršně pomalu,ptž ještě předtím,nezh se Leyda dostala do útulku,někdo ji kopl a vyrazil jí zuby. No a ona se od té doby bojí nohou.

Nácvik: Uděláme krok a psa nalákáme pamlskem z jedné strany na druhou. Uděláme třikrát a stop. Trénujeme často,a pejsek brzy pochopí :)
(pokud nemá strach z nohou,samozřejmě...)


Prázdniny se psem na horách (resp. ve sněhu :))

16. ledna 2010 v 17:23 *picty pejsků*
Aoy,
tentokrát,kdyzh je ještě sníh,se budu věnovat tématu psi a sníh,v květnu to budou prázdniny se psem u moře :)

Výhody:
- psi se ve sněhu vyřádí,většina má sníh moc ráda :) (Lady je výjimka :D)

- psi vás je sněhu můžou doprovázet úř. na běžkách a většina páníčky ráda tahá,ae pozor na přílišnou námahu!

Nevýhody:
- krátkosrstí a zimomřiví psi musí mít "obleček" - nejlépe nějaký jednodušší svetr,který je zahřeje. (Čínkský chocholatý pes fct nebude z metru sněhu,kde má být 4 hodiny,extra nadšenej...)

- psi bez pořádné podsady jsou za chvíli promočení a já nebývám moc ráda,kdyzh si Lady takhle vleze do pelíšku :)

Tg si to pejsky ve sněhu uzhiyte! :)
Pp a měyte se :)


Pejsci v agility kruhu :)

15. ledna 2010 v 16:38 *picty pejsků*
Aoy,
dávám pár krásných obrázků :)


Pp a měyte se :)

14.díl: Keydee

13. ledna 2010 v 15:45 *seriály na pokračování*
Aoy,
tentokrát jde o krásnou fenku čínského chocholatého psa. Ááá,ona je úžasná :)
Keydee trpí strachem ze samoty a znečisťuje byt.

Základní povely neumí,jen ke mně a ještě nějak tak pochybně.
Též se mi moc nelíbí,zhe se o fenku stará 5-letá Natálka,která ji chválí za nic,není důsledná a dokonce se jí klidně "nasáčkuje" do postele.Měla by si s mamkou domluvit pravidla,jak na fenku,Když jí to Natka "kazí",nemá to smysl.

Keydeenka se s tím srovanala pěkně :)
S vyměšováním se srovnala též úzhasně,no prostě se jim to krásně povedlo!
I Natka se polepšila,hraje si s ní opatrněji a vybudovaly si hezký vztah :)


Pac,ťap

12. ledna 2010 v 15:10
Aoy,
tohle je nesmírně oblíbený cvik u psů :)
Jde naučit na obě packy (my máme na levou povel pac a na pravou ťap) a je lehko naučitelný.
Na každého pejska ale funguje jiná metoda! Napíšu aspoň pár :)


1.) V zatnuté ruce držíme pamlsek. Pes možná zkusí sednout,lehnout,štěkat,stát,panáčkovat...a dorážet packou! Pokud ho to nenapadne,můžeme mu na packu poklepat :)

2.) Packu vezmeme,potřepeme a pochválíme :) Mě to s Lady nešlo,(uzh jsem házela flintu do žita,ae vymyslela jsem metodu č.1 a za dva dny to uměla :)) ptž kdyzh jsme si chtěla vzít její packu,lehla si a málem si ji vykloubila :(

3.)Kdyzh vidíme,zhe pes zvedne tlapku při něaké situaci (př.vystavování),pochválíme a vezmeme. Mě se ae tato metoda moc neosvědčila,pes si zvedá packu,kdy chce.

4.) Nastavíme před psa dlaň, a pobízíme. Zkusí vyskočit oběma nohama,možná bude žduchat jen čumákem,ae často krásně podá packu a je naučeno :)

Další cviky vycházející z pac:
Jde z toho krásně naučit plácni (jenom do dlaně) popř.plácni v panáčkování,vyskoč na loket oběma nebo jednou packou nebo mávat na rozloučenou :)
Pp :)


Psi a plavání?

12. ledna 2010 v 14:56 *ze světa psů*
Aoy,
pokud máte štěně,ae i dospělého psa,možná vám vrtá hlavou,jestli byste nemohli jít v létě plavat.
Mně to nedalo uzh dlouho,ae ptž se Lady bojí vody a kdyzh ji tam dostanu škrábe se mi na záda (azh se málem utopíme obě),zhe jsem od dalších pokusů ustoupila.
Ale teď,kdyzh máme jet na tábor agility,jsem prohlížela místo a je tam rybník pro psi i páníčky,a tg vymýšlím plán jak ji strachu z vody odnaučit.


Máte někdo nějaké tipy?
Abych ji tam hodila hračku nefunguje (Lady si nehraje a nemá oblíbené hračky) a házet jí do vody nechci (pes se ptm vody bojí a dá hodně práce ho to odnaučit: zkušenosti s Albou).No a kdyzh tg tam vlezu já a tg dlouho ji tahám za vodítko a přivolávám,azh si namočí packy. Ale tam kde nedosáhne ji nedostanu! (ptm mi leze na záda). Na pamlsek jsem to zkoušela a nereaguje,jak se bojí vody a kdyzh nemá vodítko,uteče domů.

Četla jsem si různé návody,jak "naučit " psa plavat,ae u nás nic nefunguje.
Kdybyste měl někdo nějaký "kouzelný trik" a napsal mi ho,budu vám vděčná.

Pp a měyte se :)


13.díl: Niky

11. ledna 2010 v 6:55 *seriály na pokračování*
Aoy,
další díl Polepšovny mazlíčků.

Majitelka má pejska "děťátko",nechová se k němu adekvátně.
Nechápu,co pořád Žertová řeší s tou postelí (nesmí,nesmí,nesmí...)...vemte si třeba Desenského! Sám říká: "Čubiny mi lezou po hlavě a na postel můžou všichni...a stejně mě respektují!"
Niky nemá vbc vysoké postavení,proč by nemohl být na posteli?! Nechápu...
A taky nerozumím,proč majitelka říká výhružným hlasem "k noze! sedni si! SEDNI!" kdyzh pes krásně jde i si sedá...jenom ho otráví :(
Majitel přistupuje o hodně líp. :)

Proč Žetrová usuzuje z toho,zhe pes neumí aport,zhe toho umí málo?
Já začínám psy učit na obojky a vodítka a základní povely asi ve třech měsících,a vždy se mi to jen potvrdilo. Pejsky učení moc baví. Začínala jsem jenom k noze a něco,co je jim příjemné a co chtějí dělat (někteří psy otočky,jiní aport,další pac...).

Majitelé jsou strašní! Žertové rady jsou ještě horší,no ale oni je vbc nedodržují! Ptm se diví..
Nechápu majitele,čekali,zhe výcvik bude kratší?! Majitelka je naprostá káča,kdyby jí na psu záleželo,nemůže říct: "pejsek je pro mě všechno" a ptm "já ho nezvládám,jsem nucena dát ho pryč"...Nezvládá 9-měsíčního jezevčíka?? Kdyby si o psech něco našla a ubrala líčení, (hlavně lodičky do lesa jsou něco)možná by se to ubralo do zdárného konce.

Na psa tvrdší?! Chudák!! Jak má tušit,co se děje? "Pes mi komplikuje život"...proč si nekoupila plyšáka?!
Pro každého pejskaře je utrpení sledovat,jak se z veselého štěněte mění ve smutného pejska...:(
A nakonci: dá ho pryč a zase si ho vezme! Pes v ní ztratil důvěru, s poslušností je konec.
Je strašné,jak k němu přistupuje majitelka. "Chtěla bych ho dát pryč,jedno kam,abych si mohla žít život naplno..."